+420 603 512 165       recepce@tcmclinic.cz

Poradna

Hledáte radu?
Objednat se na kliniku
Vyhledávání v poradně

Skupina: Smyslové orgány

Zpět na výběr skupiny  |  Zpět na výběr tématu
Vrozená krátkozrakost
Dita Dostálová
16.11.2014
Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu zda je čínskou medicínou možné léčit vrozenou krátkozrakost a jaký máte názor na nošení brýlí. Syn (necelé 3 roky) absolvoval v 1.5 roce vyšetření s výsledkem krátkozrakost -5.5 a -6.45 s předepsáním brýlí. Brýle jsme nenosili a teď před třetím rokem jsme šli opětovně na kontrolu. Jiný lékař diagnostikoval -10 dioptrií na obou očích( a prořídlou, nekvalitní sítnicí)a doporučil začít s brýlemi -6 dioptrií na zvykání. Zřejmě není vyhnutí ale bojím se, zda se dioptrie po nasazení brýlí nebudou ještě zhoršovat. Špatného vidění jsme si všimli poté co si vše dával cca 10 cm blízko k očím, u orientace v prostoru si nikdo, my ani okolí ničeho nevšiml (silná krátkozrakost až -30 je v rodině spolu se šeroslepostí a degenerativní pigmentací sítnice). Malý má navíc pokročilé stádium celiakie, která je rovněž dědičná a rozvinula se po ukončení kojení. Na dietě přibral i roste. Od 3 do cca 10 měsíců jsme ještě cvičili Vojtovu metodu, diagnóza na začátku trupová hypotonie, asymetrie v odpovědích v neprospěch pravé strany, lehce dráždivější odpovědi výrazněji vlevo. Omlouvám se za dlouhý dotaz, ale nevím zda všechny tyto problémy třeba spolu nesouvisí. Děkuji mnohokrát.
Odpovědět
Odpověď TCM Clinic
17.11.2014
Dobrý den, omlouvám se, ale asi vás moc nepotěším, u takto malého děcka je léčba problematická, protože v podobných případech se většinou využívá akupunktura, což je u dětí spojeno s potížemi. V případě vrozené vady a genetické zátěže je to ještě složitější. Bylinkami lze celkový stav organizmu u synka zlepšit, ale přímo zlepšení zraku bych nesliboval. Stačí takto? S pozdravem M.Řezníček TCM Clinic
Odpovědět
Brýle
18.11.2014
Dobrý den pane Řezníček,
děkuji moc za odpověď. Mohu se prosím ještě zeptat co si v případě silné krátkozrakosti nebo obecně myslíte o brýlích? Spíše alternativní přístup říká nenosit, fixují zrak a dále zhoršují oči. A naopak nedávno jsem četla názor lékaře, že brýle se v případě krátkozrakosti nosit musí pořád, protože jinak se oči při čtení nablízko "flákají".
A dovolím si ještě jeden dotaz, pokud je oko nejnáročnější orgán na spotřebu vitamínů, není možné že při pokročilé celiakii nekvalitním tenkém střevu jich má tělo a oko nedostatek a vada se zhoršuje?
Děkuji Vám.
Odpovědět
Odpověď TCM Clinic
3.12.2014
Dobrý den, na prvou část dotazu nedokážu fundovaně odpovědět, protože to nemám v praxi odzkoušené. Osobně brýle užívám jen v případě nutnosti, např. při řízení, ale mám necelou 1 dioptrii už roky. Z pohledu čínské medicíny jsou za stav očí a zraku zodpovědná játra, i při celiakii lze stravou i bylinkami zajistit dostatek výživy jak pro játra, tak pro oči. Mějte se fajn M.Řezníček
Odpovědět