+420 603 512 165       recepce@tcmclinic.cz

Video

Svátek hladových duchů

Vzpomínáte si na animovaný film o Dušičkách po mexicku - Día de los muertos? Den zemřelých měl a doposud má svou obdobu i v Číně, kde se mu říká Svátek hladových duchů.

Narozdíl od Dušiček se slaví pokaždé jindy, podle toho, na kdy vychází 15. den sedmého lunárního měsíce. Zjednodušme to - letos, v roce 2023, se bude slavit 30. srpna. V tento den se otevírají brány mezi našim světem a podsvětím, což umožňuje duchům zemřelých návštěvu svých původně oblíbených lokalit nebo pozůstalých členů rodiny. Dle čínské tradice této možnosti využívají zejména duchové zemřelých, kteří svou pozemskou pouť řádně neukončili. Za života se jim nedostávalo dostatek lásky, porozumění nebo štěstí či potřebné prosperity. Proto zůstávají pořád „hladoví“ a na svůj den vychází na svět hledat to, po čem toužili během jejich pozemské pouti.

Jak se slaví Svátek hladových duchů v Číně a jihovýchodní Asii? Rodiny se schází, aby navařili, napekli a spolu uctili památku svých předků a zemřelých členů rodiny. Navštěvují hřbitovy, kde svým zemřelým přináší dary a obětiny. Našinci to může přijít divné, ale nejoblíbenějšími dary jsou papírové atrapy zlatých cihliček, zádušní papírové peníze či imitace předmětů, které měl daný zemřelý ve zvláštní oblibě. Tyto předměty se u hrobů či na rodinných oltářích spálí a zádušní dým tak spolu s hezkými vzpomínkami rodiny potěší hladové zemřelé a splní jim jejich nenaplněná přání. Tato úlitba předkům není pouze gestem lásky a piety, má v sobě i notně pragmatické odůvodnění. Již od dob dynastie Shang (začala cca v r. 1600 př.n.l.) až do dnešních dnů jsou Číňané více či méně přesvědčení, že nespokojení a frustrovaní zemřelí mohou na své potomky přivolat různé neduhy a takto je (jemně řečeno) upozornit, že se mají o své zesnulé lépe starat.

Jak si můžeme připomenout tento významný den u nás? Co dělat 30. srpna? Spalovat nějaké falešné peníze či papírové baráčky je asi přitažené za vlasy. Navrhujeme následující postup - sejděte se v rodinném kruhu, uvařte a upečte jídla, která měli rádi vaši předkové, když byli ještě s vámi a u rodinného stolu udělejte hostinu. Přitom si povídejte o tom, co vám prababičky a pradědové zajímavého zanechali, řekli, čím vás potěšili a povzbudili. Poděkujte jim a taky jim odpusťte jejich nedokonalosti, pokud můžete. A napište nám na našem Facebooku nebo Instagramu - TCM CLINIC, jaký jste z toho měli pocit, nebo jestli již přestalo lupat v té staré skříni po stařence nebo třeba ve vašem kyčelním kloubu.

Zpět na přehled

Další aktuality

Letní lékárnička

Video
Co si letos s sebou zabalit do letní lékárničky na dovolenou?
Zobrazit více

Jarní čaj pro posílení Jater a Ledvin

Video
Lahodný a prospěšný nápoj, který podpoří orgány po dlouhé zimě, ale i během celého roku. Můžete ho ochutnat u nás na recepci.
Zobrazit více

Redukční a detoxikační program

Video
Za dva covidové roky mnoho lidí přibralo během nekonečných lockdownů a četných omezení. A nyní se marně snaží nadbytečná kila shodit. Možná máme řešení, jak konečně nastoupit cestu za štíhlejším, a hlavně zdravějším tělem.
Zobrazit více