Čím Vás TCM oslovila?
I když moje profesní cesta nevedla hned od začátku k tradiční čínské medicíně, tak vždy mi bylo léčení, psychologie a práce s energiemi velmi blízké. Tutu oblast zájmu jsem ze začátku brala spíše jako můj koníček, kterému jsem se věnovala prostřednictvím různých zájmových skupin a krátkodobých vzdělávacích seminářů. Teprve po absolvování mého vysokoškolského studia jsem začala hledat ucelený vzdělávací systém, který by komplexně pracoval s lidským zdravím. Tím systémem byla pro mě právě tradiční čínská medicína. I když je v našich končinách stále nedoceňována, tak po staletí získávaných zkušeností má přesně propracovanou metodiku léčení s mnoha ověřenými, a hlavně fungujícími léčebnými nástroji, jakými jsou např. fytoterapie, akupunktura, dietetika, tuina nebo qi gong. Terapeutovi nebo samotnému uživateli se tak nabízí rozmanitá škála možností, jak pečovat o své zdraví.
S jakými obtížemi Vás lidé nejčastěji vyhledávají?
Pomoc v terapii tradiční čínské medicíny vyhledávají klienti s různým onemocněním. Není na světě lék, který by zázračně pomohl z každého onemocnění, přesto si troufnu říct, že při správně nastavené léčbě a se spolupracujícím pacientem, lze ulevit od mnoha obtíží, nad kterými již západní medicína zlomila pomyslnou hůl. Nejčastěji pracuji s klienty, kteří mají pohybové, trávící, kožní nebo gynekologické potíže. V neposlední řadě vyhledávají tuto terapii také pacienti trpící nespavostí a jinými psychickými obtížemi.
Můžete se s námi prosím podělit o nějaký tip z TCM, který můžeme snadno začlenit do našeho každodenního života?
V celém vesmíru platí zákon zachování rovnováhy, tedy i v našem těle. Klíčové pro udržení zdraví je vyvažování neustále vznikající nerovnováhy. Jde o působení různých vlivů, jako jsou emoce, vztahy, práce, doba, stravování (...), které narušují naší harmonii a tím dávají vzniknout nemoci. Rada je tedy jednoduchá, nenechat se vyvést z rovnováhy. Kdyby to ale bylo tak jednoduché, tak by nebyli pacienti a ani terapeuti. Každý má své limity jinde, a proto je důležité naslouchat vlastnímu tělu a chovat se k němu s úctou a pokorou. To, co pomůže jednomu, nemusí pomoct druhému, ba naopak. Abych ale nebyla tak tajuplná, tak velmi prospěšné je například moxování bodu CV8 nebo ST 36, nebo pravidelné popíjení pomalu tažených vývarů. Obojí velmi pozitivně působí na naše zažívání a vitalitu.