Zeď postavená na širokých základech se sotva nakloní, strom s hlubokými kořeny nevytáhneš.

Gan Bao, dynastie Jin (265-420)

Terapeut - Roxerová Zuzana, RNDr., Ph. D.

Foto
  • Vystudovala Přírodovědeckou fakultu UK a pokračovala ve vědecké kariéře (AVČR, Francie, Portugalsko).
  • Vzdělání v tradiční čínské medicíně získala díky Studiu pěti dovedností (TCM INSTITUT, 2009-2012).
  • Absolvovala řadu postgraduálních seminářů např.: mimořádné dráhy (MUDr. Lucký), gynekologie (MUDr. Zhang, MUDr. Komárková), duševní onemocnění, oční potíže (J. Scott), Beauty (MUDr. Lucký), Tuina masaže dětí (MUDr. Zhang), Palpace drah (N. Tang), ušní akupunktura I. a II. (MUDr. Strnad), Mezinárodní klasifikace nemocí dle WHO (MUDr. Lucký), Medical qigong I (V. Kroupa) a jiné.
  • Zajímá se také o psychiku člověka: absolvovala výcvik v Systemické terapii pro pomáhající profese: 3 roky (M. Loumová, A. Křepelová, K. Lauritzenová), Mindfulness & Selfcompassion, Mindfulness MBSR (A. Imani), Brandon Bays: Intenzivní Cesta.
  • Nyní je v 5letém psychoterapeutickém výcviku Biosyntézy (Y. Lucká, B. Janečková).
  • Pracuje na klinice TCM CLINIC a přednáší na TCM INSTITUT pro veřejnost.

 

Čím Vás TCM oslovila?
Zaujala mě bohatou, propracovanou a nečekaně velmi logickou teorií. Baví mě individální přístup k člověku s jeho trápením, kdy na jednu nemoc existuje více diagnostických obrazů a tedy i léčebných cest. TCM je pro mě velkou inspirací, uceleným pohledem na člověka, kdy dokáže vysvětlit řadu “nesouvisejících” tělesných a psychických projevů. Čínská medicína je rozhodně dobrodružná cesta na celý život.

S jakými obtížemi Vás lidé nejčastěji vyhledávají?
Lidé přicházejí především s chronickými obtížemi, zahrnující nejčastěji kožní, trávicí, gynekologická témata, nespavost, migrény, alergie, bolesti pohybového aparátu, ale také psychické obtíže jako úzkost a deprese. Mezi nejčastější akutní problémy patří bolesti zad a dýchací obtíže.

Jak pečujete o své klienty v této nelehké době, kdy se s nimi nemůžete vidět naživo?
Stále se věnuji stávajícím klientům. Jen kontrola probíhá online, případně telefonicky. Klienti si jazyk fotí sami a posílají mi jej a já na základě takto získaných informací upravuji stávající léčbu. Samozřejmě mi trochu chybí přímý kontakt, protože i celkový vzhled, projev a pulz je v diagnostice TCM nosným článkem, ale u stávajících klientů těžím z dosavadní zkušenosti, tak je možné dál šít léčbu na míru jejich aktuálním potřebám. Má péče zahrnuje i covidové pacienty a následnou péči po prodělání infekce. Těchto případů bohužel stále přibývá. 
 

Můžete se s námi prosím podělit o nějaký tip z TCM, který můžeme snadno začlenit do našeho každodenního života?
Existuje celá řada přesných a přísných pravidel v TCM k dlouhému a zdravému životu. Narazila jsem na tento jednoduchý citat, který není ani přísný, ani přesný, ale je milý a velmi praktický: “Člověk by se měl vždy těšit z drobných radostí, třeba ze slunečního svitu v zimě nebo stínu v létě, krásné krajiny ve slunečním dni, vesele se procházet s hůlkou, pozorovat ryby v rybníce, poslouchat zpěv ptáků v lese, vypít si číšku vína nebo si zahrát na hudební nástroj.” Yiqing xiaolu

Zpět na stránku Terapeuti

TCM BOHEMIA s.r.o.
Národní 11
110 00 Praha 1

Tel: 230 234 777
Mobil: 603 512 165
@: recepce@tcmclinic.cz
Otvírací doba:

Po: 08:30 - 18:00
Út: 08:30 - 18:00
St: 08:30 - 18:00
Čt: 08:30 - 18:00
Pá: 08:30 - 16:00
Chci zasílat newsletter

Příjmení

Jméno

E-mail


Objednání na kliniku VSTOUPIT
Hledáte další informace? KONTAKT


Kontakt
TCM BOHEMIA s.r.o.
Národní 11
110 00 Praha 1
Tel: 230 234 777
Mobil: 603 512 165
@: recepce@tcmclinic.cz

Po: 08:30 - 18:00
Út: 08:30 - 18:00
St: 08:30 - 18:00
Čt: 08:30 - 18:00
Pá: 08:30 - 16:00

Instagram Fecbook TCM ClinicAktuality
19.10.2021
Infoden formou webináře
Informační dny, kde se budete moci zeptat na vše, co Vás ke studiu Pěti dovedností zajímá. MUDr. Štefánia Ebenová,Ph.D. a Mgr. Aneta Gutwirtová Vás seznámí jak s odbornou náplní studia, tak Vás provedou studiem po stránce organizační.Máte-li o informační webinář zájem, prosím přihlaste se a zadejte svůj email, na který Vám bude den předem zaslaná pozvánka k připojení v Google Meet ( Vy můžete pozvánku otevřít v libovolném prohlížeči ). Kontaktní osoba Andrea Korseltová, akorseltova@tcminstitut.cz Příhlášky v odkazu.

10.10.2021
Základy tradiční čínské medicíny
Tradiční čínská medicína je silným nástrojem pro dosažení a udržení si dobrého zdraví v jakémkoliv věku. Už jen pochopení základů jejího fungování je klíčem k plnohodnotnému zdraví a také dlouhověkosti. Na semináři se dozvíte o principu Yinu a Yangu. Seznámíte se s pentagramem orgánů, fungováním energie Qi a toku krve Xue v těle. Teoretické informace budou doplněné praktickými radami, jak dosáhnout harmonie pomocí stravy, změnou životního stylu, cvičením, práce s myslí. Seminář je určen pro širokou veřejnost, která chce pochopit psychosomatické fungování lidského těla a je jí blízká přírodní medicína. Seminář zároveň může rozšířit nástroje odborníků i laiků, nabízejících služby v oblasti péče o zdraví. Více informací v odkazu.

9.10.2021
Qi Gong - zdravotní cvičení pro veřejnost
JEŠTĚ NĚKOLIK VOLNÝCH MÍST Třímodulový kurz pro kultivaci těla i duše Qi Gong - systém zdravotních a kultivačních cvičení se v posledních letech rychle rozšířil i do západního světa. Tento systém vychází z orientální definice, kdy zdraví není pouze nepřítomnost různých onemocnění, ale je to zejména potenciál k dalšímu růstu. Růst není možný bez předchozího “uklizení” různých nerovnováh, tělesných, emočních či mentálních bloků, které nám brání univerzálně se rozvíjet. Qi Gong a další formy cvičení nejsou novým náboženstvím a cvičit je mohou jak lidé věřící, tak ateisté či ti, kteří “něco tuší”. Systém je založený na detailní znalosti lidského organizmu a zásad jeho fungování. Přesněji se zabývá kultivací takzvaných “třech pokladů”, tedy kultivaci a ozdravení těla, regulaci dechu a práci s myslí. Ve starém čínském pojetí se rodíme s určitým energetickým potenciálem a záleží na každém z nás, jak s touto zásobárnou vitální energie naložíme. A stejně tak, jako u různých spotřebičů se v manuálu dozvíte, jak správně pečovat o akumulátor či baterii, je i pro správné fungování a rozvoj organizmu do svého plného potenciálu vhodné se o své zdroje řádně starat. Náš kurz je rozdělen do tří modulů ( semestrů ), které na sebe navazují, jsou však koncipovány tak, že se dá z rozjetého vlaku vystoupit na jakékoliv zastávce. Absolvent si vybere, kam až chce dle svých plánů a stanovených cílů dojít. Každý z modulů ( semestrů ) se skládá ze 4 víkendů s následnou dvouměsíční pauzou, potřebnou na procvičení a zažití nově naučené látky. Pro zodpovězení dotazů a udržení kontaktu se “strojvedoucími” bude kurz doplněn podpůrnými online setkáními formou webináře přes Google Meet. Více informací v odkazu.

5.10.2021
Zpevněme své energetické štíty proti virózám a nachlazení!
Naše tělo před průnikem patogenu chrání Wei Qi neboli Obranná Qi. Ta koluje v povrchové vrstvě organismu (mimo akupunkturní dráhy) a chrání tělo před vstupem škodliviny dovnitř. Lze ji přirovnat k imunitě. S podzimem přicházejí různé virózy a nachlazení. Však již nyní pediatři hlásí plné ordinace rýmujících a kašlajících dítek, které odpadly po pár dnech ve školkách a školách. Náš imunitní systém dostal v posledním roce a půl na frak. Mnohdy jsme měli omezené možnosti sportování i pobytu na čerstvém vzduchu. Restrikce se dotkly i obyčejného lidského setkávání, povídání s přáteli a pobývání v širším kruhu rodinném. Na silné imunitě se totiž nepodílí jen dobrá fyzička, ale také psychická pohoda. Dnes se na imunitu podíváme očima tradiční čínské medicíny. A hlavně na to, jak ji můžeme zase posílit a dostat se tak do skvělé kondice. Jdeme na to. Celý článek v odkazu.

28.7.2021
Mezidobí Země
Mezidobí Země tvoří předěl několika týdnů mezi jednotlivými ročními obdobími. Je to čas, kdy se energie odcházejícího období noří do Země, aby odtud posléze vyšly jako energie nového ročního období. Solární rok (Sui) má pevnou délku, a to 365 nebo 366 dní, která vychází z délky tropického roku a vymezuje dobu od jednoho zimního slunovratu k dalšímu. Každé roční období náleží jednomu elementu - Vodě (zima), Dřevu (jaro), Ohni (léto) a Kovu (podzim). Mezi těmito částmi roku jsou mezidobí, která náleží prvku Země. V těchto mezidobích se Qi zanořuje do Země, aby z ní vynesla na povrch kvalitu nadcházejícího období. Každý z elementů v roce vládne 72-73 dnů.