Zeď postavená na širokých základech se sotva nakloní, strom s hlubokými kořeny nevytáhneš.

Gan Bao, dynastie Jin (265-420)

Terapeut - Nguyen Mária, RNDr.

Foto

Studovala jsem v Polsku a ukončila Varšavskou univerzitu, Přírodovědnou fakultu - studijní obor Biologie. Později jsem na Univerzitě Komenského v Bratislavě získala titul "doktor přírodovědy "ve studijním oboru všeobecná biologie. Pracovala jsem na Slovensku v hygienické službě, zpočátku jako parazitolog a později v oboru epidemiologie a dezinfekce. Už v 90tých letech jsem se zajímala o alternativní nahlížení na způsob života, přírodní způsoby léčby zdravotních obtíží, zdravější stravovaní a Feng Shui.To nakonec vedlo v letech 2009-2012 ke studiu na Škole tradiční čínské medicíny - Studium pěti dovedností na TCM INSTITUT v Praze. V roce 2013 jsem absolvovala odbornou stáž v Číně, v několika nemocnicích v Nanjingu se zaměřením na klinickou praxi a akupunkturu dle tradiční čínské medicíny. V následujících letech jsem pokračovala v postgraduálním studiu na TCM INSTITUT a absolvovala jsem celou řadu různých specializovaných kurzů a seminářů z oblasti tradiční čínské medicíny. Chci říct, že i dnes nevynechám žádnou příležitost k neustálému vzdělávání se v našem oboru, co považuji za velmi důležité. Pracuji na klinice TCM CLINIC v Praze.

 

Čím Vás TCM oslovila ?
Určitě svojí komplexnostÍ a zároveň individuálním přístupem. tcm se dívá na člověka a jeho osobnost jako na celek. Nabízí klientovi individuální a ucelený způsob řešení jeho obtíží na úrovni těla i ducha. Terapeut TCM pomůže klientovi najít příčinu i řešení jeho potíží, někdy ho i provede těžším životním obdobím a nezřídka je jedinou osobou, která ho opravdu vyslechne a má zájem ho pochopit. Souhra všech metod - diagnostika, fytoterapie, akupunktura, dietetika, masáže, cvičení qigong, kterými tradiční čínská medicína disponuje a jejích využití na míru klienta mě fascinuje. Mám velkou radost z každého i malého úspěchu.

S jakými obtížemi Vás lidi nejčastěji vyhledávají ?
Lidé přicházejí s různými obtížemi - akutními i chronickými. Od běžných až po závažnější stavy. Jsou to onemocnění dýchacího, trávicího traktu, močové a gynekologické obtíže, kožní projevy a alergie, bolesti hlavy, bolesti pohybového aparátu, zad a končetin atd. V posledních letech výrazněji přibývá problémů s neplodností, ale i stavy úzkosti, deprese a zhoršený spánek. Někdy jsou to lidé, kteří buď volí alternatívní způsob řešení svých obtíží, nebo jsou zklamáni a někdy i odmítají západní způsoby léčby. Ovšem nutno říct, že pro nás je spolupráce s klasickou západní medicínou velmi důležitá a potřebná.

Můžete se s námi podělit o nějaký tip z TCM, který můžeme snadno začlenit do našeho každodenního života ?
Každodenní snaha o harmonii, vyváženost, rovnováhu v životě. Všechny zdravotní obtíže jsou následkem narušení křehké rovnováhy a harmonie našeho organizmu, našeho žití. Je to harmonie v osobním životě, ve vztazích, v emocích a myšlenkách, v jídle, v pohybu a odpočinku, samozřejmě i v práci. Často pouhé uvědomění si příčin našich obtíží, určení priorit, změna pohledu, postoje a myšlenek v životě, změna životosprávy vedou k nalezení cesty k mnohem větší pohodě, k uzdravení či zkvalitnění svého života. Ne vždy se nám to jeví jako jednouchá cesta, ne každý den se to daří, jak bychom potřebovali, ale měli bychom se o to pokaždé dostatečně snažit. Každý den se můžeme pochválit a poděkovat za cokoliv dobré v nás nebo na naší cestě.

Zpět na stránku Terapeuti

TCM BOHEMIA s.r.o.
Národní 11
110 00 Praha 1

Tel: 230 234 777
Mobil: 603 512 165
@: recepce@tcmclinic.cz
Otvírací doba:

Po: 08:30 - 18:00
Út: 08:30 - 18:00
St: 08:30 - 18:00
Čt: 08:30 - 18:00
Pá: 08:30 - 16:00
Chci zasílat newsletter

Příjmení

Jméno

E-mail


Objednání na kliniku VSTOUPIT
Hledáte další informace? KONTAKT


Kontakt
TCM BOHEMIA s.r.o.
Národní 11
110 00 Praha 1
Tel: 230 234 777
Mobil: 603 512 165
@: recepce@tcmclinic.cz

Po: 08:30 - 18:00
Út: 08:30 - 18:00
St: 08:30 - 18:00
Čt: 08:30 - 18:00
Pá: 08:30 - 16:00

Instagram Fecbook TCM ClinicAktuality
19.10.2021
Infoden formou webináře
Informační dny, kde se budete moci zeptat na vše, co Vás ke studiu Pěti dovedností zajímá. MUDr. Štefánia Ebenová,Ph.D. a Mgr. Aneta Gutwirtová Vás seznámí jak s odbornou náplní studia, tak Vás provedou studiem po stránce organizační.Máte-li o informační webinář zájem, prosím přihlaste se a zadejte svůj email, na který Vám bude den předem zaslaná pozvánka k připojení v Google Meet ( Vy můžete pozvánku otevřít v libovolném prohlížeči ). Kontaktní osoba Andrea Korseltová, akorseltova@tcminstitut.cz Příhlášky v odkazu.

10.10.2021
Základy tradiční čínské medicíny
Tradiční čínská medicína je silným nástrojem pro dosažení a udržení si dobrého zdraví v jakémkoliv věku. Už jen pochopení základů jejího fungování je klíčem k plnohodnotnému zdraví a také dlouhověkosti. Na semináři se dozvíte o principu Yinu a Yangu. Seznámíte se s pentagramem orgánů, fungováním energie Qi a toku krve Xue v těle. Teoretické informace budou doplněné praktickými radami, jak dosáhnout harmonie pomocí stravy, změnou životního stylu, cvičením, práce s myslí. Seminář je určen pro širokou veřejnost, která chce pochopit psychosomatické fungování lidského těla a je jí blízká přírodní medicína. Seminář zároveň může rozšířit nástroje odborníků i laiků, nabízejících služby v oblasti péče o zdraví. Více informací v odkazu.

9.10.2021
Qi Gong - zdravotní cvičení pro veřejnost
JEŠTĚ NĚKOLIK VOLNÝCH MÍST Třímodulový kurz pro kultivaci těla i duše Qi Gong - systém zdravotních a kultivačních cvičení se v posledních letech rychle rozšířil i do západního světa. Tento systém vychází z orientální definice, kdy zdraví není pouze nepřítomnost různých onemocnění, ale je to zejména potenciál k dalšímu růstu. Růst není možný bez předchozího “uklizení” různých nerovnováh, tělesných, emočních či mentálních bloků, které nám brání univerzálně se rozvíjet. Qi Gong a další formy cvičení nejsou novým náboženstvím a cvičit je mohou jak lidé věřící, tak ateisté či ti, kteří “něco tuší”. Systém je založený na detailní znalosti lidského organizmu a zásad jeho fungování. Přesněji se zabývá kultivací takzvaných “třech pokladů”, tedy kultivaci a ozdravení těla, regulaci dechu a práci s myslí. Ve starém čínském pojetí se rodíme s určitým energetickým potenciálem a záleží na každém z nás, jak s touto zásobárnou vitální energie naložíme. A stejně tak, jako u různých spotřebičů se v manuálu dozvíte, jak správně pečovat o akumulátor či baterii, je i pro správné fungování a rozvoj organizmu do svého plného potenciálu vhodné se o své zdroje řádně starat. Náš kurz je rozdělen do tří modulů ( semestrů ), které na sebe navazují, jsou však koncipovány tak, že se dá z rozjetého vlaku vystoupit na jakékoliv zastávce. Absolvent si vybere, kam až chce dle svých plánů a stanovených cílů dojít. Každý z modulů ( semestrů ) se skládá ze 4 víkendů s následnou dvouměsíční pauzou, potřebnou na procvičení a zažití nově naučené látky. Pro zodpovězení dotazů a udržení kontaktu se “strojvedoucími” bude kurz doplněn podpůrnými online setkáními formou webináře přes Google Meet. Více informací v odkazu.

5.10.2021
Zpevněme své energetické štíty proti virózám a nachlazení!
Naše tělo před průnikem patogenu chrání Wei Qi neboli Obranná Qi. Ta koluje v povrchové vrstvě organismu (mimo akupunkturní dráhy) a chrání tělo před vstupem škodliviny dovnitř. Lze ji přirovnat k imunitě. S podzimem přicházejí různé virózy a nachlazení. Však již nyní pediatři hlásí plné ordinace rýmujících a kašlajících dítek, které odpadly po pár dnech ve školkách a školách. Náš imunitní systém dostal v posledním roce a půl na frak. Mnohdy jsme měli omezené možnosti sportování i pobytu na čerstvém vzduchu. Restrikce se dotkly i obyčejného lidského setkávání, povídání s přáteli a pobývání v širším kruhu rodinném. Na silné imunitě se totiž nepodílí jen dobrá fyzička, ale také psychická pohoda. Dnes se na imunitu podíváme očima tradiční čínské medicíny. A hlavně na to, jak ji můžeme zase posílit a dostat se tak do skvělé kondice. Jdeme na to. Celý článek v odkazu.

28.7.2021
Mezidobí Země
Mezidobí Země tvoří předěl několika týdnů mezi jednotlivými ročními obdobími. Je to čas, kdy se energie odcházejícího období noří do Země, aby odtud posléze vyšly jako energie nového ročního období. Solární rok (Sui) má pevnou délku, a to 365 nebo 366 dní, která vychází z délky tropického roku a vymezuje dobu od jednoho zimního slunovratu k dalšímu. Každé roční období náleží jednomu elementu - Vodě (zima), Dřevu (jaro), Ohni (léto) a Kovu (podzim). Mezi těmito částmi roku jsou mezidobí, která náleží prvku Země. V těchto mezidobích se Qi zanořuje do Země, aby z ní vynesla na povrch kvalitu nadcházejícího období. Každý z elementů v roce vládne 72-73 dnů.