Zeď postavená na širokých základech se sotva nakloní, strom s hlubokými kořeny nevytáhneš.

Gan Bao, dynastie Jin (265-420)

Terapeut - Koša Marian

Foto
  • Marian vystudoval zdravotní školu v Žilině. 
  • Pracoval jako střední zdravotnický pracovník v armádě ČR, zahraniční mise OSN, SZP při Domově důchodců Dobrá Voda u ČB.
  • Studoval sinobiologii - TCM Akupunktura a Fytoterapie.
  • V roce 2001 absolvovoval masérský kurz TUINA na TCM univerzitě v NANJINGU a v roce  2005 na TCM univerzitě v CHENGDU.
  • Působil jako terapeut na TCM CLINIC v Praze, specializace na masáže a akupunkturu, se zřetelem na pohybový aparát.
  • Nyní se věnuje soukromé praxi a zároveň ordinuje i ve specializovaném RHB zařízení pro postižené - REHAFIT o.p.s.
  • Charakteristika: velmi výřečný, v masážích nedostižný.

Mariana Koši jsme se zeptali na následující: 

1.    Kdy jste se poprvé setkal s tradiční čínskou medicínou a jaké to bylo setkání?
Úplně poprvé jsem se s tradiční čínskou medicínou potkal na vojenské ošetřovně, kam jsem nastoupil po škole. Jeden z tamních lékařů velmi často používal akupunkturu jako doplnění k rehabilitačním úkonům.  Po odchodu z Armády ČR jsem v časopise Regenerace objevil inzerát zvoucí ke studiu Tradiční čínské medicíny. Když jsem si jej přečetl, věděl jsem přesně, že to je to, čemu se chci dále věnovat. Nabídka studia se objevila v okamžiku, kdy jsem přemýšlel, jak se profesně posouvat dál. Tou dobou jsem měl jen střední zdravotnické vzdělání a upřímně jsem si neuměl představit, že celý život strávím např. směnným provozem v nemocnici. 

2.    Co Vám tradiční čínská medicína přinesla do života? Co Vám vzala?
Začnu tím, co mi vzala. Vzala mi tvrdý, striktně racionální pohled na svět. A naopak mi hodně otevřela oči směrem ke vnímání okolností a souvislostí nejen potíží pacienta, ale života jako takového. A činí to nikoliv vědeckým, rozumovým způsobem jako moderní medicína. A to není nic proti moderní medicíně, její systém je také skvělý a platný, jen má svá omezení. Mě filosofie čínské medicíny oslovila více. Hledání tímto směrem u mě ostatně začalo už na střední škole, kdy jsem si dohledával informace mimo západní medicínu a tíhnul k východním směrům.

3.    Čím si Vás získala právě tuina, kterou i vyučujete v rámci TCM INSTITUT? 
Studium Tuiny mi nabídl doktor Lucký, neboť v té době se jí u nás téměř nikdo nevěnoval. A pak už si mě získaly samotné techniky tuiny. Stačilo vidět, jak se dělají a co umí. Jak tuina zapadá do celkové filosofie tradiční čínské medicíny a bylo rozhodnuto, že to je umění, které mě oslovuje. A třeba se dočkám i toho, že nás, „tuinařů“, bude jednou v České republice víc. Ale nechci svou praxi stavět jen na tuině. Myslím, že je dobře, když má terapeut k dispozici více nástrojů, aby mohl pacientovi co nejlépe pomoci.

4.    Které její metody nejčastěji používáte v praxi?
Samotnou tuinu nepoužívám tak často, jak bych si přál. Ale člověk musí vždy zvážit celkový stav pacienta a jeho možnosti. A leckdy vychází snazší (pro klienta) provést akupunkturu jednou týdně, než se každý den či obden potkávat na tuina masáže. Ale jsou situace, kdy je tuina nezastupitelná. Skvělá je například jako doplňková metoda k baňkám, jako metoda nastupující po ošetření akupunkturou. O tuině se často hovoří jen v souvislosti s masážemi, ale on to je ucelený rehabilitační systém. Spadají sem i cvičení, protahování, manipulace, masážní techniky. Nezastupitelná je právě v práci s měkkými tkáněmi, jako je kůže, svalovina, podkoží, kloubní pouzdra a šlachy.

5.    Co Vám přináší učení?
Přináší mi vnitřní radost, že mohu lidem předat své znalosti a zkušenosti. Naučit je tomu, co mě baví a co používám ve své praxi. Má výuka je zejména o praxi. A to je na tom skvělé, že teorii ihned doplníme praxí, kterou si mohou studenti osahat a sami hned vyzkoušet. To mě naplňuje radostí.

6.    Máte klasické zdravotnické vzdělání. Jak vnímali Vaši blízcí odklon od moderní medicíny?
Musím říci, že na rozdíl od mnohých kolegů – lékařů, to mé okolí přijalo tolerantně a podpořilo mě v tom, že se tomu chci věnovat. Dnes už se na mě i s důvěrou obracejí a řeší se mnou své zdravotní potíže. 

7.    Které z myšlenek či metod tradiční čínské medicíny aplikujete ve svém vlastním životě?
Využívám myšlenky filosofického základu tradiční čínské medicíny. Jako je respektování změny ročních období, denní doby – tedy využití „orgánových“ hodin člověka ku prospěchu činnosti těla. Přizpůsobení životního rytmu těmto přirozeným zákonitostem člověk respektuje své tělo a může mu i mnohým pomoci v případě narušení rovnováhy. Dobrým příkladem je respektování přirozeného rytmu stravování, jak z pohledu denní doby, tak ročního období. A člověk jen díky tomu může napravit potíže, aniž by bylo třeba se uchylovat k další léčbě. Anebo se řídit čínským tvrzením, že „qi se musí hýbat“ a do svého života zařadit pravidelný pohyb. Ne však pracovní, ten je hlavně o stresu, ale další pohyb, ideálně na čerstvém vzduchu, který člověku navrátí vnitřní klid.

8.    Pracoval jste na zahraničních misích OSN. Jak na ně vzpomínáte? Čím Vás obohatily?
Pracoval jsem jako vojenský zdravotník a působil jsem v misích UNPROFOR (poznámka – mírová mise v letech 1992-1995 v zemích bývalé Jugoslávie). Osobně jsem byl blízko Plitvických jezer. I přesto, že jsem pobýval nedaleko nedotčené panenské přírody a neúčastnil se přímo bojů, intenzivně jsem si uvědomoval křehkost lidského života. Za tuto zkušenost jsem vděčný, musel jsem si klást otázky o smyslu života mnohem dříve, než bych k tomu asi došel bez misí. A také to člověka naučilo větší životní pokoře.

9.    Působíte také ve speciálním rehabilitačním zařízení pro tělesně postižené. Jak jim může tradiční čínská medicína pomoci? Jak se liší práce s těmito pacienty oproti těm, kteří standardně přicházejí do Vaší ordinace?
Škála pacientů je zde velmi široká. Jsou to nejen fyzické handicapy, ale i mentální. Tradiční čínská medicína je velmi přínosná v otázce rehabilitace. Nejen akupunktura, ale právě i tuina dokáže krásně řešit nedokrvování končetin nebo spazmatické stavy. Anebo bylinné preparáty dokáží mnohdy zavčasu vyřešit zdravotní potíže dříve, než by musela nastoupit antibiotika. Například vozíčkáři jsou velmi náchylní k prochladnutí, což často vede k infektům močových cest. A v mnohých případech dopomůžeme při řešení chronických zánětů. Pacienti jsou ale jinak podobní těm, kteří přicházejí do standardní ordinace. Jsou pacienti, kteří na svém zdravotním stavu intenzivně pracují a snaží se co nejvíce žít normální život. A pak jsou pacienti, kteří trochu rezignovali, a práce s nimi je obtížnější. Nejsou třeba ochotni dodržovat režim rehabilitací. Až se zdá, že jim jejich „bezmoc“ vyhovuje.

10.    Víme o Vás, že jste velký showman, kde se to ve Vás bere? 
Vážná tvář. Se smíchem: „ Já se tatínka nikdy neptal!“  Je to má součást. Neumím být stále vážný. Tato poloha mi je prostě bližší. Jsem si jist, že v životě je místa hlavně pro radost skutečně dost (učme se od dětí, jejich bezbřehou schopnost radosti…). Čímž nevylučuji i důležitost odhadnout situaci vážnější… Hledat tu správnou rovnováhu - jako YIN a YANG…

Zpět na stránku Terapeuti

TCM BOHEMIA s.r.o.
Národní 11
110 00 Praha 1

Tel: 230 234 777
Mobil: 603 512 165
@: recepce@tcmclinic.cz
Otvírací doba:

Po: 08:30 - 18:00
Út: 08:30 - 18:00
St: 08:30 - 18:00
Čt: 08:30 - 18:00
Pá: 08:30 - 16:00
Chci zasílat newsletter

Příjmení

Jméno

E-mail


Objednání na kliniku VSTOUPIT
Hledáte další informace? KONTAKT


Kontakt
TCM BOHEMIA s.r.o.
Národní 11
110 00 Praha 1
Tel: 230 234 777
Mobil: 603 512 165
@: recepce@tcmclinic.cz

Po: 08:30 - 18:00
Út: 08:30 - 18:00
St: 08:30 - 18:00
Čt: 08:30 - 18:00
Pá: 08:30 - 16:00

Instagram Fecbook TCM ClinicAktuality
19.10.2021
Infoden formou webináře
Informační dny, kde se budete moci zeptat na vše, co Vás ke studiu Pěti dovedností zajímá. MUDr. Štefánia Ebenová,Ph.D. a Mgr. Aneta Gutwirtová Vás seznámí jak s odbornou náplní studia, tak Vás provedou studiem po stránce organizační.Máte-li o informační webinář zájem, prosím přihlaste se a zadejte svůj email, na který Vám bude den předem zaslaná pozvánka k připojení v Google Meet ( Vy můžete pozvánku otevřít v libovolném prohlížeči ). Kontaktní osoba Andrea Korseltová, akorseltova@tcminstitut.cz Příhlášky v odkazu.

10.10.2021
Základy tradiční čínské medicíny
Tradiční čínská medicína je silným nástrojem pro dosažení a udržení si dobrého zdraví v jakémkoliv věku. Už jen pochopení základů jejího fungování je klíčem k plnohodnotnému zdraví a také dlouhověkosti. Na semináři se dozvíte o principu Yinu a Yangu. Seznámíte se s pentagramem orgánů, fungováním energie Qi a toku krve Xue v těle. Teoretické informace budou doplněné praktickými radami, jak dosáhnout harmonie pomocí stravy, změnou životního stylu, cvičením, práce s myslí. Seminář je určen pro širokou veřejnost, která chce pochopit psychosomatické fungování lidského těla a je jí blízká přírodní medicína. Seminář zároveň může rozšířit nástroje odborníků i laiků, nabízejících služby v oblasti péče o zdraví. Více informací v odkazu.

9.10.2021
Qi Gong - zdravotní cvičení pro veřejnost
JEŠTĚ NĚKOLIK VOLNÝCH MÍST Třímodulový kurz pro kultivaci těla i duše Qi Gong - systém zdravotních a kultivačních cvičení se v posledních letech rychle rozšířil i do západního světa. Tento systém vychází z orientální definice, kdy zdraví není pouze nepřítomnost různých onemocnění, ale je to zejména potenciál k dalšímu růstu. Růst není možný bez předchozího “uklizení” různých nerovnováh, tělesných, emočních či mentálních bloků, které nám brání univerzálně se rozvíjet. Qi Gong a další formy cvičení nejsou novým náboženstvím a cvičit je mohou jak lidé věřící, tak ateisté či ti, kteří “něco tuší”. Systém je založený na detailní znalosti lidského organizmu a zásad jeho fungování. Přesněji se zabývá kultivací takzvaných “třech pokladů”, tedy kultivaci a ozdravení těla, regulaci dechu a práci s myslí. Ve starém čínském pojetí se rodíme s určitým energetickým potenciálem a záleží na každém z nás, jak s touto zásobárnou vitální energie naložíme. A stejně tak, jako u různých spotřebičů se v manuálu dozvíte, jak správně pečovat o akumulátor či baterii, je i pro správné fungování a rozvoj organizmu do svého plného potenciálu vhodné se o své zdroje řádně starat. Náš kurz je rozdělen do tří modulů ( semestrů ), které na sebe navazují, jsou však koncipovány tak, že se dá z rozjetého vlaku vystoupit na jakékoliv zastávce. Absolvent si vybere, kam až chce dle svých plánů a stanovených cílů dojít. Každý z modulů ( semestrů ) se skládá ze 4 víkendů s následnou dvouměsíční pauzou, potřebnou na procvičení a zažití nově naučené látky. Pro zodpovězení dotazů a udržení kontaktu se “strojvedoucími” bude kurz doplněn podpůrnými online setkáními formou webináře přes Google Meet. Více informací v odkazu.

5.10.2021
Zpevněme své energetické štíty proti virózám a nachlazení!
Naše tělo před průnikem patogenu chrání Wei Qi neboli Obranná Qi. Ta koluje v povrchové vrstvě organismu (mimo akupunkturní dráhy) a chrání tělo před vstupem škodliviny dovnitř. Lze ji přirovnat k imunitě. S podzimem přicházejí různé virózy a nachlazení. Však již nyní pediatři hlásí plné ordinace rýmujících a kašlajících dítek, které odpadly po pár dnech ve školkách a školách. Náš imunitní systém dostal v posledním roce a půl na frak. Mnohdy jsme měli omezené možnosti sportování i pobytu na čerstvém vzduchu. Restrikce se dotkly i obyčejného lidského setkávání, povídání s přáteli a pobývání v širším kruhu rodinném. Na silné imunitě se totiž nepodílí jen dobrá fyzička, ale také psychická pohoda. Dnes se na imunitu podíváme očima tradiční čínské medicíny. A hlavně na to, jak ji můžeme zase posílit a dostat se tak do skvělé kondice. Jdeme na to. Celý článek v odkazu.

28.7.2021
Mezidobí Země
Mezidobí Země tvoří předěl několika týdnů mezi jednotlivými ročními obdobími. Je to čas, kdy se energie odcházejícího období noří do Země, aby odtud posléze vyšly jako energie nového ročního období. Solární rok (Sui) má pevnou délku, a to 365 nebo 366 dní, která vychází z délky tropického roku a vymezuje dobu od jednoho zimního slunovratu k dalšímu. Každé roční období náleží jednomu elementu - Vodě (zima), Dřevu (jaro), Ohni (léto) a Kovu (podzim). Mezi těmito částmi roku jsou mezidobí, která náleží prvku Země. V těchto mezidobích se Qi zanořuje do Země, aby z ní vynesla na povrch kvalitu nadcházejícího období. Každý z elementů v roce vládne 72-73 dnů.