Zeď postavená na širokých základech se sotva nakloní, strom s hlubokými kořeny nevytáhneš.

Gan Bao, dynastie Jin (265-420)

Terapeut - Imlauf Lukáš

Foto
  • V letech 2008-2014 vystudoval školu tradiční čínské medicíny  - Studium pěti dovedností na TCM INSTITUT.
  • V roce 2014 absolvoval rekvalifikační kurz Masér pro sportovní a rekondiční masáže (s akreditací MŠMT ČR) - BuďFit
  • Studoval léčebný Qi Gong v rámci TCM INSTITUT ve spolupráci s International College of Medical Qigong (ICMQ, Kalifornie), 2014-2015.
  • V roce 2017 absolvoval stáž v Hospital of Chengdu University of Traditional Chinese Medicine – se zaměřením na gynekologii, revmatologii, akupunkturu, ambulanci, kardiologii a onkologii. Chengdu - Čína.

1. Kdy jste se poprvé setkal s TCM? A jaké to bylo setkání?
Poprvé jako pacient, když jsem si řešil nějaké svoje zdravotní komplikace s kolenem, se kterými mi nikdo nebyl schopen pomoct. Tenkrát jsem se dostal k doktorce Guo Li, k níž jsem chodil na akupunkturu. A ono mi to pomohlo. A ještě tu bylo nezapomenutelné setkání s čínským doktorem Jia Danyangem, který léčil sparťanské hokejisty. Za ním jsem přišel a on mě ani neléčil, jen mi řekl, že musím od základu předělat svůj život, protože kdyby mě léčil, tak by se mi to stejně všechno brzy vrátilo. A tak jsem se ptal, co bych mohl pro svoje zdraví udělat sám. Udělal jsem nějaké změny, začal jsem cvičit tai-chi  a dostal se k čínské dietetice. Zjistil jsem, že tu dokonce existuje škola, kde se vyučuje. Tak jsem se přihlásil ke studiu. Toto setkání s tradiční čínskou medicínou stačilo k tomu, že se změnil směr, kterým se celý můj dosavadní život ubíral.
 
2. Co Vás přesvědčilo, že chcete TCM studovat?
Čistě ze zájmu, chtěl jsem se dozvědět něco nového. Vůbec jsem neuvažoval, že bych se tím jednou mohl třeba i živit. Ale jak už jsem dělal tai-chi a zabýval se dietetikou, tak mě to dovedlo až ke studiu.
 
3. Čím Vás TCM obohatila? Jak Vám změnila život?
Ona i další změny, které jsem ve svém životě podnikl, mi jej otočily zcela jiným směrem. A to je důležité i pro klienty. Obvykle nestačí pouze chodit na akupunkturu a pít odvary, důležité je změnit i životní styl a pak na sebe uzdravení nenechá dlouho čekat. Na tradiční čínské medicíně mě fascinuje, že řeší člověka komplexně. To je na ní krásné a přínosné!
 
4. Který z pěti hlavních oborů TCM je Vám nejbližší a čím?
Určitě fytoterapie, drtivá většina z mých pacientů dostává byliny. Mě prostě hodně baví, jak je každý recept sestavený z jednotlivých bylin, kdy každá umí něco jiného, ale dohromady svou sílu ještě umocňují. Recept je z jednotlivých střípků, z nichž každý mohu přesně napasovat na individuální a aktuální potřebu klienta. Má to celé krásnou vnitřní logiku. Na začátku jsem lidem hodně dával tangy, aby i oni viděli, jak jejich medicína vzniká a byli více účastníky procesu uzdravení (poznámka: tang si člověk sám doma vaří ze směsi sušených bylin.) Mě prostě baví vymýšlet recepty, skládat tu skládačku přesně na míru konkrétního člověka, kdy žádný recept není stejný.
 
5. Co sám využíváte z TCM ve vlastním životě?
Prakticky všechno. Cvičím qigong, piji byliny, píši byliny rodině, když je třeba a v dietetice jsem hodně ovlivněn asijskou kuchyní obecně. Doma mám štos asijských kuchařek a rád vařím čínská jídla. A zbyla nám akupunktura. Kdybych měl čas, tak bych moc rád i na ni chodil (smích).
 
6. Jak vnímáte využití čínské dietetiky v Čechách? Lze ji aplikovat beze zbytku, nebo je třeba určitých modifikací?
Aplikovat ji zcela jistě lze, ale ne každý je nastavený na to, aby ji „přežil“. Ne každý Čech je schopen jíst rýži, rýži a zase rýži (smích). Ale vždycky můžeme aplikovat její principy, které budou dobře sloužit i nám, protože tady máme dost podobné podnebí. Například preferovat teplé potraviny, ubrat trochu masa. Když jej budeme jíst dvakrát týdně, bude to až dost. A naopak jíst více zeleniny, ale i ta by měla být po většinu roku tepelně upravená. Snad jedině v létě si ji lze občas dát i syrovou. Čínská dietetika je hodně o tepelném působení potravin na organismus a to i náš člověk může plně využít. A další věc, kterou svým klientům radím, jsou teplé snídaně a omezení množství pečiva a mléčných výrobků. A když si pak občas dáme kvalitní kváskový chleba, tak to tak nevadí. Nic se nezakazuje, jen se něco případně omezí či sníží spotřeba méně vhodných potravin.
 
7. Máte srovnání s praktikováním TCM v Číně a u nás. Čím bychom se mohli od Číňanů inspirovat?
Propojeností západní a tradiční čínské medicíny v rámci jejich nemocnic. Když tam čínský doktor potřebuje rentgen nebo krevní testy, tak na ně pacienta odešle. A v této kooperaci obou systémů vidím budoucnost. Tímto směrem bychom se měli ubírat i my zde v Čechách. Ale v něčem jsme zase my napřed. Nikde jsem tam neviděl tak osobní přístup, jaký máme my s naším klientem. Tamní současný lékař má na pacienta pět minut a jde na řadu další. U nás někdy suplujeme i roli psychologa. Ale o tom podle mě čínská medicína je. Měla by pacienta uchopit komplexně, nejen jeho těla, ale i duši.
 
8. Změnili se nějak klienti, kteří vyhledávají Vaši léčbu?
Ani bych neřekl. Stále chodí mnohem více žen oproti mužům Asi ¾ žen vůči ¼ mužů. Je otázka, čím to je. Možná, že podobná situace je i v moderní medicíně. Muži jsou více pragmatičtí, takže většinou chodí s problémy pohybového aparátu, což je oblast, jejíž léčbu asi dokáží spíše pochopit. Ženy jsou obecně otevřenější alternativním metodám. Mění se však potíže, se kterými přicházejí. Chodí v takových „balíkách“. Jeden čas chodí hlavně lidé s oněmocněním štítné žlázy, pak s bolestmi zad nebo třeba po mrtvici a to se tak nějak opakuje. Zároveň i když s tím lidé primárně nepřicházejí, tak z diagnostiky vyplyne, že často mají porušené trávení. Také je zajímavé, že i když už má člověk pocit, že daný problém perfektně umí léčit, tak přijde klient, který se vymyká všem pravidlům. To je na tradiční čínské medicíně krásné, člověka nutí se stále znovu a znovu zamýšlet nad hledáním řešení, jak pacientovi pomoci. Nelze v ní ustrnout, je třeba se neustále vzdělávat.
 
9. Stal jste se podruhé tátou. Je TCM vhodným léčebným systémem i pro děti?
Určitě ano. Je to těžší, je to úplně něco jiného, než léčit dospělé. Ale dobré je, že když léčíme děti, tak oproti moderní medicíně nepotíráme příznaky nemoci, ale jdeme ke kořenu, který vymýtíme v zárodku, takže pak v dospělosti nemají potíže, ke kterým leckteré dítě léčené pouze moderní medicínou bohužel dospěje. A pak je pro ně hlavně důležitá prevence, například dietetika, neboť jejich trávicí systém teprve dozrává, a proto jsou mnohem citlivější k jakýmkoliv výkyvům a prohřeškům ve výživě.

10. Věnujete se i léčebnému qigongu. Vy sám cvičíte často? Případně, které sestavy byste doporučil každému, aby se mu lépe žilo?
Qigong jsem studoval u Vlasty Kroupy. Cvičil jsem jej hodně intenzivně, než se mi narodil první syn. S příchodem rodiny šla pravidelnost ve cvičení trochu stranou. I když nyní se k němu opět začínám vracet. Určitě bych všem pro začátek doporučil cvičení Zhan Zhuang či sestavu Osm brokátů. Anebo, co nyní cvičím i já, jednoduchou základní sestavu podle pěti elementů, kterou jsem našel v knize Heavenly streams od Damo Mitchella. Svou jednoduchostí je ideální opravdu pro každého. A samozřejmě nejlepší je cvičit přímo pod vedením zkušeného mistra, máme to štěstí, že jich tu máme hned několik. Vřele doporučuji!
Zpět na stránku Terapeuti

TCM BOHEMIA s.r.o.
Národní 11
110 00 Praha 1

Tel: 230 234 777
Mobil: 603 512 165
@: recepce@tcmclinic.cz
Otvírací doba:

Po: 08:30 - 18:00
Út: 08:30 - 18:00
St: 08:30 - 18:00
Čt: 08:30 - 18:00
Pá: 08:30 - 16:00
Chci zasílat newsletter

Příjmení

Jméno

E-mail


Objednání na kliniku VSTOUPIT
Hledáte další informace? KONTAKT


Kontakt
TCM BOHEMIA s.r.o.
Národní 11
110 00 Praha 1
Tel: 230 234 777
Mobil: 603 512 165
@: recepce@tcmclinic.cz

Po: 08:30 - 18:00
Út: 08:30 - 18:00
St: 08:30 - 18:00
Čt: 08:30 - 18:00
Pá: 08:30 - 16:00

Instagram Fecbook TCM ClinicAktuality
19.10.2021
Infoden formou webináře
Informační dny, kde se budete moci zeptat na vše, co Vás ke studiu Pěti dovedností zajímá. MUDr. Štefánia Ebenová,Ph.D. a Mgr. Aneta Gutwirtová Vás seznámí jak s odbornou náplní studia, tak Vás provedou studiem po stránce organizační.Máte-li o informační webinář zájem, prosím přihlaste se a zadejte svůj email, na který Vám bude den předem zaslaná pozvánka k připojení v Google Meet ( Vy můžete pozvánku otevřít v libovolném prohlížeči ). Kontaktní osoba Andrea Korseltová, akorseltova@tcminstitut.cz Příhlášky v odkazu.

10.10.2021
Základy tradiční čínské medicíny
Tradiční čínská medicína je silným nástrojem pro dosažení a udržení si dobrého zdraví v jakémkoliv věku. Už jen pochopení základů jejího fungování je klíčem k plnohodnotnému zdraví a také dlouhověkosti. Na semináři se dozvíte o principu Yinu a Yangu. Seznámíte se s pentagramem orgánů, fungováním energie Qi a toku krve Xue v těle. Teoretické informace budou doplněné praktickými radami, jak dosáhnout harmonie pomocí stravy, změnou životního stylu, cvičením, práce s myslí. Seminář je určen pro širokou veřejnost, která chce pochopit psychosomatické fungování lidského těla a je jí blízká přírodní medicína. Seminář zároveň může rozšířit nástroje odborníků i laiků, nabízejících služby v oblasti péče o zdraví. Více informací v odkazu.

9.10.2021
Qi Gong - zdravotní cvičení pro veřejnost
JEŠTĚ NĚKOLIK VOLNÝCH MÍST Třímodulový kurz pro kultivaci těla i duše Qi Gong - systém zdravotních a kultivačních cvičení se v posledních letech rychle rozšířil i do západního světa. Tento systém vychází z orientální definice, kdy zdraví není pouze nepřítomnost různých onemocnění, ale je to zejména potenciál k dalšímu růstu. Růst není možný bez předchozího “uklizení” různých nerovnováh, tělesných, emočních či mentálních bloků, které nám brání univerzálně se rozvíjet. Qi Gong a další formy cvičení nejsou novým náboženstvím a cvičit je mohou jak lidé věřící, tak ateisté či ti, kteří “něco tuší”. Systém je založený na detailní znalosti lidského organizmu a zásad jeho fungování. Přesněji se zabývá kultivací takzvaných “třech pokladů”, tedy kultivaci a ozdravení těla, regulaci dechu a práci s myslí. Ve starém čínském pojetí se rodíme s určitým energetickým potenciálem a záleží na každém z nás, jak s touto zásobárnou vitální energie naložíme. A stejně tak, jako u různých spotřebičů se v manuálu dozvíte, jak správně pečovat o akumulátor či baterii, je i pro správné fungování a rozvoj organizmu do svého plného potenciálu vhodné se o své zdroje řádně starat. Náš kurz je rozdělen do tří modulů ( semestrů ), které na sebe navazují, jsou však koncipovány tak, že se dá z rozjetého vlaku vystoupit na jakékoliv zastávce. Absolvent si vybere, kam až chce dle svých plánů a stanovených cílů dojít. Každý z modulů ( semestrů ) se skládá ze 4 víkendů s následnou dvouměsíční pauzou, potřebnou na procvičení a zažití nově naučené látky. Pro zodpovězení dotazů a udržení kontaktu se “strojvedoucími” bude kurz doplněn podpůrnými online setkáními formou webináře přes Google Meet. Více informací v odkazu.

5.10.2021
Zpevněme své energetické štíty proti virózám a nachlazení!
Naše tělo před průnikem patogenu chrání Wei Qi neboli Obranná Qi. Ta koluje v povrchové vrstvě organismu (mimo akupunkturní dráhy) a chrání tělo před vstupem škodliviny dovnitř. Lze ji přirovnat k imunitě. S podzimem přicházejí různé virózy a nachlazení. Však již nyní pediatři hlásí plné ordinace rýmujících a kašlajících dítek, které odpadly po pár dnech ve školkách a školách. Náš imunitní systém dostal v posledním roce a půl na frak. Mnohdy jsme měli omezené možnosti sportování i pobytu na čerstvém vzduchu. Restrikce se dotkly i obyčejného lidského setkávání, povídání s přáteli a pobývání v širším kruhu rodinném. Na silné imunitě se totiž nepodílí jen dobrá fyzička, ale také psychická pohoda. Dnes se na imunitu podíváme očima tradiční čínské medicíny. A hlavně na to, jak ji můžeme zase posílit a dostat se tak do skvělé kondice. Jdeme na to. Celý článek v odkazu.

28.7.2021
Mezidobí Země
Mezidobí Země tvoří předěl několika týdnů mezi jednotlivými ročními obdobími. Je to čas, kdy se energie odcházejícího období noří do Země, aby odtud posléze vyšly jako energie nového ročního období. Solární rok (Sui) má pevnou délku, a to 365 nebo 366 dní, která vychází z délky tropického roku a vymezuje dobu od jednoho zimního slunovratu k dalšímu. Každé roční období náleží jednomu elementu - Vodě (zima), Dřevu (jaro), Ohni (léto) a Kovu (podzim). Mezi těmito částmi roku jsou mezidobí, která náleží prvku Země. V těchto mezidobích se Qi zanořuje do Země, aby z ní vynesla na povrch kvalitu nadcházejícího období. Každý z elementů v roce vládne 72-73 dnů.