Zeď postavená na širokých základech se sotva nakloní, strom s hlubokými kořeny nevytáhneš.

Gan Bao, dynastie Jin (265-420)

Terapeut - Hlaváčková Michaela

Foto

Vše začalo prací Au-pair v čínské rodině, díky níž jsem pronikla do tajů TCM v běžném životě a pochopila, že vše souvisí se vším. A zde se začal rýsovat budoucí směr mé životní cesty. Po návratu jsem vystudovala Akademii tělesné výchovy a sportu Palestra a v rámci studia se stala masérkou sportovních i klasických masáží. Touha po poznání fyziologie těla i z jiného pohledu mě přivedla až do Thajského města Chang Mai, kde jsem absolvovala dvouměsíční intenzivní kurz Tradičních thajských masáží a reflexologie. Následoval seminář Dornovy metody a Breussovy masáže a konečně úspěšné absolvování Studia pěti dovedností na škole tradiční čínské medicíny při TCM INSTITUT, kde jsem teprve pochopila komplexnost těla a duše. 

  • 2013-2017 -  škola tradiční čínské medicíny - Studium pěti dovedností na TCM INSTITUT.
  • Od roku 2015 se nadále vzdělávám v oboru, absolvovala jsem několik postgraduálních seminářů: Akupunktura a Bachovy květové esence, MUDr. Komárková - Beauty akupunktura, MUDr. Lucký - Skalpová akupunktura, Akupunktura 12ti kloubů, Mezinárodní klasifikace nemocí dle WHO – tradiční medicína I, II, Gynekologie, Dr. Zhang Junhua - Qing Zhi Bing.
  • Na jaře 2016 jsem absolvovala odbornou stáž v Liaoning University of Traditional Chinese Medicine v Shenyang, Čína.
  • Od roku 2018 - terapeutka na klinice TCM CLINIC v Praze.

 

Čím Vás TCM oslovila?
Vždy mě fascinovala alternativní medicína a odjakživa jsem se zabývala funkcí těla i vším, co s ním souvisí. Pamatuju si, jak jsem tátovi v 10letech koupila knížku o čínské akupresuře (myslím, že ji ani neotevřel). V dospívání jsem hltala všechny směry dietetiky, alternativní přístupy léčení a nořila se do atlasů těla. Kdybych neskončila na střední ekonomické škole, možná by se moje průprava k TCM vyvíjela rázněji. Oslovila mě, až když jsem ji vyzkoušela na vlastní kůži, nechápala jsem, že pár jehliček a odporný lektvar můžou tak fungovat. Zvědavost mě dovedla až ke Studiu Pěti dovedností, kde jsem postupně spoustu věcí začala chápat. Ne zdaleka všechny, na to bych potřebovala vícero životů .-) TCM mě uchvátila hlavně v tom, že stejně tak, jak neexistuje stejná identita, neexistuje stejná léčba pro každého. Nutí vás ke každému přistupovat individuálně, vymýšlet postupy, hledat řešení, jak pomoci a neustále se vzdělávat. Čínská medicína je jako bezedná studna a to je na ní to krásné.

S jakými obtížemi Vás lidé nejčastěji vyhledávají?
Problémy, s kterými pacienti přicházejí, jsou různorodé. Většinou jsou to lidé, kteří nedostali odpověď od západní medicíny. Určitě větší část pacientů přichází s chronickými a dlouhodobými nemocemi, s akutními stavy se setkávám většinou jen v případech bolestí pohybového aparátu nebo těhotenství. Často chodí i ve vlnách se stejnými příznaky různého původu. Nejvíce se ale asi setkávám s gynekologickými, trávicími, kožními a v poslední době bohužel i psychickými obtížemi.

Můžete se s námi prosím podělit o nějaký tip z TCM, který můžeme snadno začlenit do našeho každodenního života? 
Základním předpokladem pevného zdraví a dlouhověkosti je jednoznačně vyváženost v životosprávě a klidný, pravidelný režim. Člověk pracuje se svou denní dávkou Qi a pokud si ji spotřebuje, sáhne si pro další (mnohokrát za pomoci všemožných stimulantů) do rezerv - vrstvy Krve a Esence. Pak tělo funguje na dluh, a pokud je tento stav dlouhodobý, někde se to začne projevovat, většinou formou vyčerpání, psychických poruch nebo nemocí. Důležité je tedy vyvažovat energetický deficit dostatečným spánkem a odpočinkem a zároveň kvalitní stravou. Radím pacientům začínat den teplou snídaní, omezit mléčné výrobky a cukr a jíst pravidelně v souladu s ročním obdobím. Velmi přínosné je i cvičení s vlastní Qi, jako je třeba qigong, taiji, joga, kdy nedochází ke ztrátě životadárné energie, ale naopak se šlechtí. Nezapomínejme i na pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu. Velkým pojídačem Qi je neumírněnost v alkoholu a sexu. A určitě by každý měl dbát na psychickou pohodu, myslet pozitivně a usmívat se, protože tělo a duše jsou na sobě bezpodmínečně závislé.

Zpět na stránku Terapeuti

TCM BOHEMIA s.r.o.
Národní 11
110 00 Praha 1

Tel: 230 234 777
Mobil: 603 512 165
@: recepce@tcmclinic.cz
Otvírací doba:

Po: 08:30 - 18:00
Út: 08:30 - 18:00
St: 08:30 - 18:00
Čt: 08:30 - 18:00
Pá: 08:30 - 16:00
Chci zasílat newsletter

Příjmení

Jméno

E-mail


Objednání na kliniku VSTOUPIT
Hledáte další informace? KONTAKT


Kontakt
TCM BOHEMIA s.r.o.
Národní 11
110 00 Praha 1
Tel: 230 234 777
Mobil: 603 512 165
@: recepce@tcmclinic.cz

Po: 08:30 - 18:00
Út: 08:30 - 18:00
St: 08:30 - 18:00
Čt: 08:30 - 18:00
Pá: 08:30 - 16:00

Instagram Fecbook TCM ClinicAktuality
19.10.2021
Infoden formou webináře
Informační dny, kde se budete moci zeptat na vše, co Vás ke studiu Pěti dovedností zajímá. MUDr. Štefánia Ebenová,Ph.D. a Mgr. Aneta Gutwirtová Vás seznámí jak s odbornou náplní studia, tak Vás provedou studiem po stránce organizační.Máte-li o informační webinář zájem, prosím přihlaste se a zadejte svůj email, na který Vám bude den předem zaslaná pozvánka k připojení v Google Meet ( Vy můžete pozvánku otevřít v libovolném prohlížeči ). Kontaktní osoba Andrea Korseltová, akorseltova@tcminstitut.cz Příhlášky v odkazu.

10.10.2021
Základy tradiční čínské medicíny
Tradiční čínská medicína je silným nástrojem pro dosažení a udržení si dobrého zdraví v jakémkoliv věku. Už jen pochopení základů jejího fungování je klíčem k plnohodnotnému zdraví a také dlouhověkosti. Na semináři se dozvíte o principu Yinu a Yangu. Seznámíte se s pentagramem orgánů, fungováním energie Qi a toku krve Xue v těle. Teoretické informace budou doplněné praktickými radami, jak dosáhnout harmonie pomocí stravy, změnou životního stylu, cvičením, práce s myslí. Seminář je určen pro širokou veřejnost, která chce pochopit psychosomatické fungování lidského těla a je jí blízká přírodní medicína. Seminář zároveň může rozšířit nástroje odborníků i laiků, nabízejících služby v oblasti péče o zdraví. Více informací v odkazu.

9.10.2021
Qi Gong - zdravotní cvičení pro veřejnost
JEŠTĚ NĚKOLIK VOLNÝCH MÍST Třímodulový kurz pro kultivaci těla i duše Qi Gong - systém zdravotních a kultivačních cvičení se v posledních letech rychle rozšířil i do západního světa. Tento systém vychází z orientální definice, kdy zdraví není pouze nepřítomnost různých onemocnění, ale je to zejména potenciál k dalšímu růstu. Růst není možný bez předchozího “uklizení” různých nerovnováh, tělesných, emočních či mentálních bloků, které nám brání univerzálně se rozvíjet. Qi Gong a další formy cvičení nejsou novým náboženstvím a cvičit je mohou jak lidé věřící, tak ateisté či ti, kteří “něco tuší”. Systém je založený na detailní znalosti lidského organizmu a zásad jeho fungování. Přesněji se zabývá kultivací takzvaných “třech pokladů”, tedy kultivaci a ozdravení těla, regulaci dechu a práci s myslí. Ve starém čínském pojetí se rodíme s určitým energetickým potenciálem a záleží na každém z nás, jak s touto zásobárnou vitální energie naložíme. A stejně tak, jako u různých spotřebičů se v manuálu dozvíte, jak správně pečovat o akumulátor či baterii, je i pro správné fungování a rozvoj organizmu do svého plného potenciálu vhodné se o své zdroje řádně starat. Náš kurz je rozdělen do tří modulů ( semestrů ), které na sebe navazují, jsou však koncipovány tak, že se dá z rozjetého vlaku vystoupit na jakékoliv zastávce. Absolvent si vybere, kam až chce dle svých plánů a stanovených cílů dojít. Každý z modulů ( semestrů ) se skládá ze 4 víkendů s následnou dvouměsíční pauzou, potřebnou na procvičení a zažití nově naučené látky. Pro zodpovězení dotazů a udržení kontaktu se “strojvedoucími” bude kurz doplněn podpůrnými online setkáními formou webináře přes Google Meet. Více informací v odkazu.

5.10.2021
Zpevněme své energetické štíty proti virózám a nachlazení!
Naše tělo před průnikem patogenu chrání Wei Qi neboli Obranná Qi. Ta koluje v povrchové vrstvě organismu (mimo akupunkturní dráhy) a chrání tělo před vstupem škodliviny dovnitř. Lze ji přirovnat k imunitě. S podzimem přicházejí různé virózy a nachlazení. Však již nyní pediatři hlásí plné ordinace rýmujících a kašlajících dítek, které odpadly po pár dnech ve školkách a školách. Náš imunitní systém dostal v posledním roce a půl na frak. Mnohdy jsme měli omezené možnosti sportování i pobytu na čerstvém vzduchu. Restrikce se dotkly i obyčejného lidského setkávání, povídání s přáteli a pobývání v širším kruhu rodinném. Na silné imunitě se totiž nepodílí jen dobrá fyzička, ale také psychická pohoda. Dnes se na imunitu podíváme očima tradiční čínské medicíny. A hlavně na to, jak ji můžeme zase posílit a dostat se tak do skvělé kondice. Jdeme na to. Celý článek v odkazu.

28.7.2021
Mezidobí Země
Mezidobí Země tvoří předěl několika týdnů mezi jednotlivými ročními obdobími. Je to čas, kdy se energie odcházejícího období noří do Země, aby odtud posléze vyšly jako energie nového ročního období. Solární rok (Sui) má pevnou délku, a to 365 nebo 366 dní, která vychází z délky tropického roku a vymezuje dobu od jednoho zimního slunovratu k dalšímu. Každé roční období náleží jednomu elementu - Vodě (zima), Dřevu (jaro), Ohni (léto) a Kovu (podzim). Mezi těmito částmi roku jsou mezidobí, která náleží prvku Země. V těchto mezidobích se Qi zanořuje do Země, aby z ní vynesla na povrch kvalitu nadcházejícího období. Každý z elementů v roce vládne 72-73 dnů.