Zeď postavená na širokých základech se sotva nakloní, strom s hlubokými kořeny nevytáhneš.

Gan Bao, dynastie Jin (265-420)

Poradna > téma Vrozená krátkozrakost

Zpět na skupiny | Zpět na témata

Dita Dostálová - Vrozená krátkozrakost (16.11.2014)
Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu zda je čínskou medicínou možné léčit vrozenou krátkozrakost a jaký máte názor na nošení brýlí. Syn (necelé 3 roky) absolvoval v 1.5 roce vyšetření s výsledkem krátkozrakost -5.5 a -6.45 s předepsáním brýlí. Brýle jsme nenosili a teď před třetím rokem jsme šli opětovně na kontrolu. Jiný lékař diagnostikoval -10 dioptrií na obou očích( a prořídlou, nekvalitní sítnicí)a doporučil začít s brýlemi -6 dioptrií na zvykání. Zřejmě není vyhnutí ale bojím se, zda se dioptrie po nasazení brýlí nebudou ještě zhoršovat. Špatného vidění jsme si všimli poté co si vše dával cca 10 cm blízko k očím, u orientace v prostoru si nikdo, my ani okolí ničeho nevšiml (silná krátkozrakost až -30 je v rodině spolu se šeroslepostí a degenerativní pigmentací sítnice). Malý má navíc pokročilé stádium celiakie, která je rovněž dědičná a rozvinula se po ukončení kojení. Na dietě přibral i roste. Od 3 do cca 10 měsíců jsme ještě cvičili Vojtovu metodu, diagnóza na začátku trupová hypotonie, asymetrie v odpovědích v neprospěch pravé strany, lehce dráždivější odpovědi výrazněji vlevo. Omlouvám se za dlouhý dotaz, ale nevím zda všechny tyto problémy třeba spolu nesouvisí. Děkuji mnohokrát. Odpovědět
TCM Clinic - Odpověď TCM Clinic (17.11.2014)
Dobrý den, omlouvám se, ale asi vás moc nepotěším, u takto malého děcka je léčba problematická, protože v podobných případech se většinou využívá akupunktura, což je u dětí spojeno s potížemi. V případě vrozené vady a genetické zátěže je to ještě složitější. Bylinkami lze celkový stav organizmu u synka zlepšit, ale přímo zlepšení zraku bych nesliboval. Stačí takto? S pozdravem M.Řezníček TCM Clinic
Odpovědět
Dita Dostálová - Brýle (18.11.2014)
Dobrý den pane Řezníček,
děkuji moc za odpověď. Mohu se prosím ještě zeptat co si v případě silné krátkozrakosti nebo obecně myslíte o brýlích? Spíše alternativní přístup říká nenosit, fixují zrak a dále zhoršují oči. A naopak nedávno jsem četla názor lékaře, že brýle se v případě krátkozrakosti nosit musí pořád, protože jinak se oči při čtení nablízko "flákají".
A dovolím si ještě jeden dotaz, pokud je oko nejnáročnější orgán na spotřebu vitamínů, není možné že při pokročilé celiakii nekvalitním tenkém střevu jich má tělo a oko nedostatek a vada se zhoršuje?
Děkuji Vám.
Odpovědět
TCM Clinic - Odpověď TCM Clinic (3.12.2014)
Dobrý den, na prvou část dotazu nedokážu fundovaně odpovědět, protože to nemám v praxi odzkoušené. Osobně brýle užívám jen v případě nutnosti, např. při řízení, ale mám necelou 1 dioptrii už roky. Z pohledu čínské medicíny jsou za stav očí a zraku zodpovědná játra, i při celiakii lze stravou i bylinkami zajistit dostatek výživy jak pro játra, tak pro oči. Mějte se fajn M.Řezníček
Odpovědět

TCM BOHEMIA s.r.o.
Národní 11
110 00 Praha 1

Tel: 230 234 777
Mobil: 603 512 165
@: recepce@tcmclinic.cz
Otvírací doba:

Po: 08:30 - 18:00
Út: 08:30 - 18:00
St: 08:30 - 18:00
Čt: 08:30 - 18:00
Pá: 08:30 - 16:00
Chci zasílat newsletter

Příjmení

Jméno

E-mail


Objednání na kliniku VSTOUPIT
Hledáte další informace? KONTAKT


Kontakt
TCM BOHEMIA s.r.o.
Národní 11
110 00 Praha 1
Tel: 230 234 777
Mobil: 603 512 165
@: recepce@tcmclinic.cz

Po: 08:30 - 18:00
Út: 08:30 - 18:00
St: 08:30 - 18:00
Čt: 08:30 - 18:00
Pá: 08:30 - 16:00

Instagram Fecbook TCM ClinicAktuality
19.10.2021
Infoden formou webináře
Informační dny, kde se budete moci zeptat na vše, co Vás ke studiu Pěti dovedností zajímá. MUDr. Štefánia Ebenová,Ph.D. a Mgr. Aneta Gutwirtová Vás seznámí jak s odbornou náplní studia, tak Vás provedou studiem po stránce organizační.Máte-li o informační webinář zájem, prosím přihlaste se a zadejte svůj email, na který Vám bude den předem zaslaná pozvánka k připojení v Google Meet ( Vy můžete pozvánku otevřít v libovolném prohlížeči ). Kontaktní osoba Andrea Korseltová, akorseltova@tcminstitut.cz Příhlášky v odkazu.

10.10.2021
Základy tradiční čínské medicíny
Tradiční čínská medicína je silným nástrojem pro dosažení a udržení si dobrého zdraví v jakémkoliv věku. Už jen pochopení základů jejího fungování je klíčem k plnohodnotnému zdraví a také dlouhověkosti. Na semináři se dozvíte o principu Yinu a Yangu. Seznámíte se s pentagramem orgánů, fungováním energie Qi a toku krve Xue v těle. Teoretické informace budou doplněné praktickými radami, jak dosáhnout harmonie pomocí stravy, změnou životního stylu, cvičením, práce s myslí. Seminář je určen pro širokou veřejnost, která chce pochopit psychosomatické fungování lidského těla a je jí blízká přírodní medicína. Seminář zároveň může rozšířit nástroje odborníků i laiků, nabízejících služby v oblasti péče o zdraví. Více informací v odkazu.

9.10.2021
Qi Gong - zdravotní cvičení pro veřejnost
JEŠTĚ NĚKOLIK VOLNÝCH MÍST Třímodulový kurz pro kultivaci těla i duše Qi Gong - systém zdravotních a kultivačních cvičení se v posledních letech rychle rozšířil i do západního světa. Tento systém vychází z orientální definice, kdy zdraví není pouze nepřítomnost různých onemocnění, ale je to zejména potenciál k dalšímu růstu. Růst není možný bez předchozího “uklizení” různých nerovnováh, tělesných, emočních či mentálních bloků, které nám brání univerzálně se rozvíjet. Qi Gong a další formy cvičení nejsou novým náboženstvím a cvičit je mohou jak lidé věřící, tak ateisté či ti, kteří “něco tuší”. Systém je založený na detailní znalosti lidského organizmu a zásad jeho fungování. Přesněji se zabývá kultivací takzvaných “třech pokladů”, tedy kultivaci a ozdravení těla, regulaci dechu a práci s myslí. Ve starém čínském pojetí se rodíme s určitým energetickým potenciálem a záleží na každém z nás, jak s touto zásobárnou vitální energie naložíme. A stejně tak, jako u různých spotřebičů se v manuálu dozvíte, jak správně pečovat o akumulátor či baterii, je i pro správné fungování a rozvoj organizmu do svého plného potenciálu vhodné se o své zdroje řádně starat. Náš kurz je rozdělen do tří modulů ( semestrů ), které na sebe navazují, jsou však koncipovány tak, že se dá z rozjetého vlaku vystoupit na jakékoliv zastávce. Absolvent si vybere, kam až chce dle svých plánů a stanovených cílů dojít. Každý z modulů ( semestrů ) se skládá ze 4 víkendů s následnou dvouměsíční pauzou, potřebnou na procvičení a zažití nově naučené látky. Pro zodpovězení dotazů a udržení kontaktu se “strojvedoucími” bude kurz doplněn podpůrnými online setkáními formou webináře přes Google Meet. Více informací v odkazu.

5.10.2021
Zpevněme své energetické štíty proti virózám a nachlazení!
Naše tělo před průnikem patogenu chrání Wei Qi neboli Obranná Qi. Ta koluje v povrchové vrstvě organismu (mimo akupunkturní dráhy) a chrání tělo před vstupem škodliviny dovnitř. Lze ji přirovnat k imunitě. S podzimem přicházejí různé virózy a nachlazení. Však již nyní pediatři hlásí plné ordinace rýmujících a kašlajících dítek, které odpadly po pár dnech ve školkách a školách. Náš imunitní systém dostal v posledním roce a půl na frak. Mnohdy jsme měli omezené možnosti sportování i pobytu na čerstvém vzduchu. Restrikce se dotkly i obyčejného lidského setkávání, povídání s přáteli a pobývání v širším kruhu rodinném. Na silné imunitě se totiž nepodílí jen dobrá fyzička, ale také psychická pohoda. Dnes se na imunitu podíváme očima tradiční čínské medicíny. A hlavně na to, jak ji můžeme zase posílit a dostat se tak do skvělé kondice. Jdeme na to. Celý článek v odkazu.

28.7.2021
Mezidobí Země
Mezidobí Země tvoří předěl několika týdnů mezi jednotlivými ročními obdobími. Je to čas, kdy se energie odcházejícího období noří do Země, aby odtud posléze vyšly jako energie nového ročního období. Solární rok (Sui) má pevnou délku, a to 365 nebo 366 dní, která vychází z délky tropického roku a vymezuje dobu od jednoho zimního slunovratu k dalšímu. Každé roční období náleží jednomu elementu - Vodě (zima), Dřevu (jaro), Ohni (léto) a Kovu (podzim). Mezi těmito částmi roku jsou mezidobí, která náleží prvku Země. V těchto mezidobích se Qi zanořuje do Země, aby z ní vynesla na povrch kvalitu nadcházejícího období. Každý z elementů v roce vládne 72-73 dnů.