Zeď postavená na širokých základech se sotva nakloní, strom s hlubokými kořeny nevytáhneš.

Gan Bao, dynastie Jin (265-420)

Poradna > téma migréna

Zpět na skupiny | Zpět na témata

Jarka - migréna (10.5.2016)
Dobrý den. trpím již přes 20 let migrénami. Lečím se na pracovišti neurologie FN Hradec Králové, která mě v listopadu odeslala na kliniku
TCM v Hradci Králové k zařazení do výzkumu. Jejich čínský lékař v lednu
stanovil diagnózu- hyperaktivní jaterní yang. Od té doby se neděje nic, akupunktura mi prý bude aplikována až na podzim, při mém dotazu, co je mi se to prý vysvětlit nedá. U Vás jsem si přečetla, že mám něco v játrech ubrat a nějak játra rozmazlovat a hýčkat. Můžete mi říci jak?
K žádné radě o jídelníčku či jiných aktivitách nedošlo,jen mě jednou vyšetřil a čekám až příjdu na řadu. Na mé otázky jsem v podstatě vůbec nedostala odpověď. Chtěla bych vědět, jak mám s játry zacházet, migrén je stále více a stresu ještě více. Děkuji. Odpovědět
TCM Clinic - Odpověď TCM Clinic (15.5.2016)
Dobrý den, je vždy těžké položit rovnítko mezi dgn moderní medicíny (např.migréna) a obraz nerovnováhy tak, jak ji vidí medicína čínská. V TCM je totiž minimálně šest příčin, které vedou k migréně. V okamžiku, kdy ji najdeme, jsme blíže vyléčení. Jedna z těchto příčin je právě Yang stoupající z jater, což bývá častá příčina. Jde o to, že TCM (tradiční čínská medicína) se na organizmus dívá z úplně jiného úhlu pohledu, takže se to hůře vysvětluje. Zdraví je rovnováha, rovnováha mezi Yinem a Yangem, u vás je Yang hyperaktivní a proto princip léčby je buď "stáhnout" yang dolů, nebo posílit Yin, aby si dokázal Yang pohlídat. Vidíte, že to není jednoduché vysvětlit. V praxi to znamená akupunkturou či bylinkami ovlivňovat játra, vyživovat je a harmonizovat. Vy můžete léčbě napomoci úpravou stravy, tzn. NE: ostré, smažené, mořské plody i ryby, kuřecí, oříšky, cukr a sladké, minimálně mléčných výrobků (sýry a máslo jsou v pořádku), skopové, co spíše ANO: obiloviny, rýže, lehká strava a lehká masa, dostatek spánku, minimalizovat stres. Začít s léčbou co nejdříve. hezký den a držím palce! M.Řezníček terapeut TCM TCM Clinic
Odpovědět
Jarka - migréna (17.5.2016)
Velice děkuji za Vaši vstřícnou odpověď. Už vím alespoň něco a budu se tím řídit. Vydržím podzim akupunktury na FN Hradec Králové, kde ji dostanu na základě zařazení do výzkumu ze dne 6. 11. 2015 ( to je doba co) a pokud mi bude léčba vyhovovat a oni mi nabídnou pokračování za úhradu, velice zvážím přechod k Vám. Co jsem přečetla Vaše články, myslím, že se klientům věnujte pečlivěji a celistvěji ( bohužel patřím mezi ty, kteří to mohou porovnat). Pokud je pravda, co píšete, líbí se mi Váš přístup k věci. Věřte, že pacienti, kteří se léčí přes 20 let a vyzkoušeli již ledascos, přijedou rádi. Domluvím se s Vaší poradnou o případném objednání. Ještě jednou děkuji, byla to smysluplná odpověď, kterou mi oni nebyli schopni dát.
Odpovědět

TCM BOHEMIA s.r.o.
Národní 11
110 00 Praha 1

Tel: 230 234 777
Mobil: 603 512 165
@: recepce@tcmclinic.cz
Otvírací doba:

Po: 08:30 - 18:00
Út: 08:30 - 18:00
St: 08:30 - 18:00
Čt: 08:30 - 18:00
Pá: 08:30 - 16:00
Chci zasílat newsletter

Příjmení

Jméno

E-mail


Objednání na kliniku VSTOUPIT
Hledáte další informace? KONTAKT


Kontakt
TCM BOHEMIA s.r.o.
Národní 11
110 00 Praha 1
Tel: 230 234 777
Mobil: 603 512 165
@: recepce@tcmclinic.cz

Po: 08:30 - 18:00
Út: 08:30 - 18:00
St: 08:30 - 18:00
Čt: 08:30 - 18:00
Pá: 08:30 - 16:00

Instagram Fecbook TCM ClinicAktuality
19.10.2021
Infoden formou webináře
Informační dny, kde se budete moci zeptat na vše, co Vás ke studiu Pěti dovedností zajímá. MUDr. Štefánia Ebenová,Ph.D. a Mgr. Aneta Gutwirtová Vás seznámí jak s odbornou náplní studia, tak Vás provedou studiem po stránce organizační.Máte-li o informační webinář zájem, prosím přihlaste se a zadejte svůj email, na který Vám bude den předem zaslaná pozvánka k připojení v Google Meet ( Vy můžete pozvánku otevřít v libovolném prohlížeči ). Kontaktní osoba Andrea Korseltová, akorseltova@tcminstitut.cz Příhlášky v odkazu.

10.10.2021
Základy tradiční čínské medicíny
Tradiční čínská medicína je silným nástrojem pro dosažení a udržení si dobrého zdraví v jakémkoliv věku. Už jen pochopení základů jejího fungování je klíčem k plnohodnotnému zdraví a také dlouhověkosti. Na semináři se dozvíte o principu Yinu a Yangu. Seznámíte se s pentagramem orgánů, fungováním energie Qi a toku krve Xue v těle. Teoretické informace budou doplněné praktickými radami, jak dosáhnout harmonie pomocí stravy, změnou životního stylu, cvičením, práce s myslí. Seminář je určen pro širokou veřejnost, která chce pochopit psychosomatické fungování lidského těla a je jí blízká přírodní medicína. Seminář zároveň může rozšířit nástroje odborníků i laiků, nabízejících služby v oblasti péče o zdraví. Více informací v odkazu.

9.10.2021
Qi Gong - zdravotní cvičení pro veřejnost
JEŠTĚ NĚKOLIK VOLNÝCH MÍST Třímodulový kurz pro kultivaci těla i duše Qi Gong - systém zdravotních a kultivačních cvičení se v posledních letech rychle rozšířil i do západního světa. Tento systém vychází z orientální definice, kdy zdraví není pouze nepřítomnost různých onemocnění, ale je to zejména potenciál k dalšímu růstu. Růst není možný bez předchozího “uklizení” různých nerovnováh, tělesných, emočních či mentálních bloků, které nám brání univerzálně se rozvíjet. Qi Gong a další formy cvičení nejsou novým náboženstvím a cvičit je mohou jak lidé věřící, tak ateisté či ti, kteří “něco tuší”. Systém je založený na detailní znalosti lidského organizmu a zásad jeho fungování. Přesněji se zabývá kultivací takzvaných “třech pokladů”, tedy kultivaci a ozdravení těla, regulaci dechu a práci s myslí. Ve starém čínském pojetí se rodíme s určitým energetickým potenciálem a záleží na každém z nás, jak s touto zásobárnou vitální energie naložíme. A stejně tak, jako u různých spotřebičů se v manuálu dozvíte, jak správně pečovat o akumulátor či baterii, je i pro správné fungování a rozvoj organizmu do svého plného potenciálu vhodné se o své zdroje řádně starat. Náš kurz je rozdělen do tří modulů ( semestrů ), které na sebe navazují, jsou však koncipovány tak, že se dá z rozjetého vlaku vystoupit na jakékoliv zastávce. Absolvent si vybere, kam až chce dle svých plánů a stanovených cílů dojít. Každý z modulů ( semestrů ) se skládá ze 4 víkendů s následnou dvouměsíční pauzou, potřebnou na procvičení a zažití nově naučené látky. Pro zodpovězení dotazů a udržení kontaktu se “strojvedoucími” bude kurz doplněn podpůrnými online setkáními formou webináře přes Google Meet. Více informací v odkazu.

5.10.2021
Zpevněme své energetické štíty proti virózám a nachlazení!
Naše tělo před průnikem patogenu chrání Wei Qi neboli Obranná Qi. Ta koluje v povrchové vrstvě organismu (mimo akupunkturní dráhy) a chrání tělo před vstupem škodliviny dovnitř. Lze ji přirovnat k imunitě. S podzimem přicházejí různé virózy a nachlazení. Však již nyní pediatři hlásí plné ordinace rýmujících a kašlajících dítek, které odpadly po pár dnech ve školkách a školách. Náš imunitní systém dostal v posledním roce a půl na frak. Mnohdy jsme měli omezené možnosti sportování i pobytu na čerstvém vzduchu. Restrikce se dotkly i obyčejného lidského setkávání, povídání s přáteli a pobývání v širším kruhu rodinném. Na silné imunitě se totiž nepodílí jen dobrá fyzička, ale také psychická pohoda. Dnes se na imunitu podíváme očima tradiční čínské medicíny. A hlavně na to, jak ji můžeme zase posílit a dostat se tak do skvělé kondice. Jdeme na to. Celý článek v odkazu.

28.7.2021
Mezidobí Země
Mezidobí Země tvoří předěl několika týdnů mezi jednotlivými ročními obdobími. Je to čas, kdy se energie odcházejícího období noří do Země, aby odtud posléze vyšly jako energie nového ročního období. Solární rok (Sui) má pevnou délku, a to 365 nebo 366 dní, která vychází z délky tropického roku a vymezuje dobu od jednoho zimního slunovratu k dalšímu. Každé roční období náleží jednomu elementu - Vodě (zima), Dřevu (jaro), Ohni (léto) a Kovu (podzim). Mezi těmito částmi roku jsou mezidobí, která náleží prvku Země. V těchto mezidobích se Qi zanořuje do Země, aby z ní vynesla na povrch kvalitu nadcházejícího období. Každý z elementů v roce vládne 72-73 dnů.